Yelken Takımı Üyesi Olmak

Bir yarış teknesinin ekip üyesi olmayı düşünüyor ama biraz korkuyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz merak etmeyin, bu işe kalkışırken herkes aynı endişeleri yaşamıştır.

Ama öncelikle, bilmediğiniz tüm yarış jargonları, yelkencilik terimleri, çok hızlı yapılan manevralar, bağırışlar ve başta anlam veremeyeceğiniz her türlü hareketten çekinmemelisiniz. Bunların hepsi yarışın bir parçasıdır ve bunlara kısa sürede alışacağınızı bilin. Denizcilerin hemen hemen hiç biri teknelerde dünyaya gelmemişleridir ve şu an sizin başladığınız yerden, çok az deneyim ve bilgi birikimiyle başlamışlardır.

Buna karşın yelken basit bir spor da değildir. Öğrenilmesi gereken çok fazla terim, manevra, kural ve beceri vardır, bu yüzden sadece rahat ve istekli olun ve paniklemeyip, gelişiminizi zamana bırakın. Çok uzun süreden beri yelken yapan yelkencilerin, bazen hiçbir şey bilmediğini düşünerek tekneden indiğini bilin. Önemli olan su üzerinde olabildiğince fazla zaman geçirerek, üzerine başarılı bir yelkencilik yeteneği inşa edebileceğiniz bir temel oluşturmaktır. İstediğiniz bütün denizcilik kitaplarını okuyabilirsiniz ama bunlar, beklenmedik durumlarla başa çıkabilmeniz için uygulamalı bir eğitim kadar sizi bu durumlara hazırlamayacaktır. Denize çıkmak için her fırsattan yararlanın, bir müddet sonra kendinizi, ekibe yeni katılan birine birşeyler anlatırken bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bireysel gelişimlerin yanısıra yelken takımı olmak ise, teknedeki belirli pozisyonlarda ne yapacağını çok iyi bilen yelkencilerin bir araya gelmesi kesinlikle değildir. Böyle zannetmek, takım oyunun önemini yok saymaktır ve yelken sporunun temel felsefesinden uzaklaşmaktır, bu durumdaki takımların uzun süreli bir başarı elde etmesi mümkün değildir.

Ödül alsın veya almasın, uyum içerisinde yapabileceğinin en iyisini yapmış, hatalarının farkında ve daha sonra bu hataları düzeltme azminde olan, yarış bittiğinde morali üst seviyede olan bir takım başarılı bir yelken takımdır. Ödüller ise eninde sonunda gelecektir.

Yarış içerisinde ekiplerde moral ve motivasyon seviyelerinde iniş ve çıkışlar yaşanır, şamandıra yarışlarının dışında genellikle uzun rotalı coğrafi yarışlarda bu iniş çıkışları daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Aldığınız güzel bir sağanakla rakiplerinizi geride bırakırken üst seviyelere çıkan ekibin morali, birden rüzgarın kesilip durmanız ve rakiplerinizin elektrikli motor çalıştırmışçasına hizanızdan geçip gitmesi ile alt seviyelere düşüverir. Bir de bu ortamdaki bumbanın gıcırtısı yelkenlerin faydasız hareketleri sinirleri daha da gerebilir. Bu durumda genellikle herkes bir suçlu arama psikolojisine bürünebilir. İşte başarılı ekipler bu ortamda konuyu değiştirip ortaya bir şeyler atabilen, birbirine takılabilen, en zor anlardan bile keyif çıkarabilen ekiplerdir. O yarış kaybedilir belki ama bir yarış ekibi yarışmış olmaktan mutlu olarak eve gidiyorsa, başarı azmini hiçbir zaman kaybetmez ve sonunda başarıyı yakalar. O yüzden ekip üyelerinin daima azimli ve pozitif olması son derce önemlidir.

Peki kaptanlar ekiplerinden ne bekler? Buradan çok uzun sürecek bir tartışma çıkabilir ama, çoğu kaptanın ortak olarak aşağıdakileri beklediğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Öncelikle tekneye zamanında ya da belirlenen saatten biraz erken gelinerek, teknenin hazırlanmasına ve temizlenip toparlanmasına yardımcı olunması beklenir. Ekip arkadaşlarına saygılı olunması ve teknenin ekipmanlarının zarar görmemesi için azami özen içerisinde olması beklenir. Bazı insanlar diğerlerine göre daha çabuk öğrenme yeteneğine sahip olabilirler, ancak herkesin, açık fikirli olarak yeteneklerini geliştirme konusunda gayretli olması durumunda, iyi bir denizci olma potansiyeli vardır.

Yelken Takımı Üyesi Olmak

993total visits,1visits today

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.