Bağlar

Yelkencilikte en çok yapılan şey halatlarla oynamadır ve bu oyunu kuralına göre oynamazsak sonrasında epey bir uğraşma zorunda kalırız. Halat denilince de akla, düğüm ve bağlar gelir. Bu düğüm ve bağlar sadece denizcilikde değil, kampçılık, dağcılık, balıkçılık, yangın ve kurtarma ve hatta süsleme de bile kullanılmakta olup, değişik bir sürü mecrada, internette, duvarda çerçeve içinde, değişik düğüm ve bağları görürsünüz.

Değişik amaca yönelik yüzlerce düğüm ve bağ arasında yelkenciliğe yeni başlayan kişiler için aşağıda belirtilecek 5 çeşit bağ çok iyi bilinirse ve yerinde kullanılırsa yeterli olacaktır.

Aşağıya bu bağlarla alakalı şekiller bulabilirsiniz ama artık herkesin akıllı telefonları var, burada Knots diye arama yaparak yavaş çekim bu bağları nasıl yapabileceğinizi gösteren uygulamaları indirebilirsiniz. Sonrasında bu 5 çeşit bağı gözünüz kapalı ve çok hızlı yapana kadar 1 metre boyunda bir halatla gerektiği kadar tekrarlamanız faydalı olacaktır.

Özellikle şunu unutmayın, denizde kullanılan tüm bağlamaların ortak özelliği yük altında kaldıktan sonra bile gerektiğinde kolaylıkla açılabilmeleridir.

Bir bağı kullanırken, nasıl bir yük bineceğini ve sonrasında hangi süratle o bağı açmamız gerektiği kullanacağımız bağlarda belirleyicidir.

 

Izbarço kaymayan, sıkışmayan, kendi kendine çok zor açılan en güvenilir bağlama şekillerinden biridir.

 

Camadan doğru bağlandığında sıkışmayan, kaymayan bir bağdır, birçok amaç için kullanılabilir. Kendi kendine açılabileceği dikkate alınarak güvenlik gerektiren yerlerde kullanılmamalıdır. Doğru bağlandığında halatların boşta kalan uçları aynı tarafta olmalıdır.

Kazıkbağı ayarlanması kolay, özellikle usturmaça bağlamada kullanılan bir bağdır. Yüke bindiğinde kayabilir. Uzun süreli kullanılacaksa ucuna ek bir düğüm atılması doğru olur.

  Volta halatları koç boynuzuna bağlamada kullanılır. Aşırı yük binmesi bekleniyorsa, sonradan kolay açılabilmesi için bir tur fazla atılabilir.

  Sekiz halat uçlarının makaralardan ve geçtiği gözlerden geri kaçmasını engeller. Aşağıdaki şekilde basit sekiz bağından daha kapsamlı atılmış bir sekiz bağı görmektesiniz.

Bağlar

1125total visits,1visits today

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.