Kavança Atmak

Bu manevra tramola atmaktan daha zor bir manevradır. Burada tekne pupa gitmektedir (rüzgarı arka taraftan almaktadır) ve arkadan gelen rüzgar bir taraftan diğer tarafa geçirilecek şekilde yön değiştirilmektedir.

Tramola yaparken rüzgara karşı pozisyona gelindiği için yelkenlerde biraz pırpırlanmalar olmasına karşın, kavançada rüzgar yelkenleri alır ve diğer tarafa vurur. Eğer doğru bir şekilde yapamazsanız, kavança bumbanın dümencinin yada ekip üyelerinin başına vurmasıyla ve sert havalarda alabora olmakla sonuçlanabilir. Yeterli boş alana sahipseniz her zaman kavança yerine tramola yapmayı tercih etmelisiniz. Bu tercih, sert rüzgarların olduğu zaman sizin için iyi bir seçenek olabilir.

İlk önce hafif havalarda kavança yapmayı deneyin ve güçlü rüzgarlarda denemeye başlamadan önce tekniğinizi mükemmelleştirin. Pratik yaparken iğnecik pupada kavança atmamaya çalışın. Daha çok geniş apaz giderken (ya da pupa seyri çalışırken) tekrar geniş apaz gidecek şekilde kavança yapın.

Kavança, ‘Alesta Kavança’ komutu ile başlar. ‘Haydi Kavança’ komutu ile, rüzgarüstü tarafta olduğunuzu farzedersek, yekeyi kendinize doğru çekersiniz. (bu tramola manevrasındaki durumun tersidir). Aynı zamanda da anayelken iskotasını çekilmelidir. Rüzgar diğer taraftan alınmaya başladığı zaman, teknenin o tarafına doğru geçin ve başınızı alçakta tutun. Eğer tekne daha fazla dönmeye çalışıyorsa (diğer bir deyişle doğrultusunu rüzgara doğru döndürmeye çalışyorsa) dümeni düz bir şekilde tutun ve anayelken iskotasını boşlayın ve yeni doğrultuda devam edin.

Eğer hareketli salmalı bir tekne kullanıyorsanız, salma tamamen aşağıdayken kavança atmayın; salma yaklaşık üç çeyrek yukarı çekilmiş olmalıdır. Aynı şekilde salmanın tamamen yukarı çekilmiş olduğu pozisyonda da kavança yapmayın, bu pozisyon, alabora olmakla sonuçlanacak bir yalpalamaya katkıda bulunur.

Kavança Atmak

1934total visits,1visits today

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.