Balon Elleme

Balonun Düzgün Şekilde Torbasına Yerleştirilmesi (Ellenmesi)

Balonun, açılırken çapariz vermeyecek şekilde torbasına yerleştirilmiş olduğundan emin olunmalıdır. Düzgün ellenmiş bir balon herhangi bir sorun yoksa torbadan düzgün çıkar ve çapariz vermez. Balon düzgün ellenerek torbasına yerleştirilmediyse, büyük ihtimalle düzgün açılamayacak ve kendi etrafında dönerek 8 şeklini alacak ve hava ile dolmayacaktır. Eğer balonun düzgün ellendiğinden emin değilseniz risk almayın ve balonu torbadan çıkarıp aşağıda belirtildiği gibi Balonu düzgün şekilde elleyerek tekrar torbasına yerleştirin.

– Öncelikle balonun alt köşelerinden birini bulun

– Bu köşeden başlayıp alt yakayı çantaya sokarak diğer alt köşeyi de bulana kadar devam edin

– Alt köşeleri çantanın uçlarına sabitledikten sonra her iki köşeden de yakaları takip ederek çantaya sokun ve aynı zamanda balonun orta kısımlarını da çantaya sokun

– Sonunda tepe köşesini bulunca onu da diğer köşelerle bir arada olacak şekilde tutturup çantayı kapatın.

Gönder ve Halatların Hazırlanması

Başüstü elemanı, balonun ellenmiş olduğundan emin olduktan sonra diğer donanımları hazırlar.

– Önce iskotalar ve guylar döşenmelidir. iskotalar yandaki resimde görüleceği gibi küpeştenin dışından kıça yakın bir yerden havuzluğa girer. Guylar ise küpeşte üzerinden havuzluğa doğru gelir ve buradan kullanılır.

– Balon yerine yerleştirilir. Sancak, iskele ve mandar şakılları balonun köşelerine takılır.

– Balon gönderi, ucundan guy geçecek şekilde hazırlanır. Alt ve üst baskılar göndere takılır. Burada dikkat edilmesi gereken şey baskı iplerinde ve iskotalarda herhangi bir çapariz olmamasıdır. Ayrıca balon rüzgaraltından basılırken gönderin de teknenin rüzgarüstü tarafında donatılmış bir şekilde durduğundan emin olunmalıdır.

Balon Elleme

1998total visits,1visits today

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.