Simetrik Balon Basılması

Özellikle rüzgârın hızı ve dalgaların boyu yüksekse, rüzgârı arkadan alarak yaptığınız seyirler, rüzgara karşı yapılan seyirlere kıyasla kesinlikle daha keyiflidir. Ama aynı zamanda kaybedilen ve kazanılan mesafeler rüzgâra karşı yapılan seyirlere göre de daha fazla olduğu için, bu seyirde başarılı olabilmek için çok dikkatli olunması ve olabildiğince hata yapılmaması son derece önemlidir. Rüzgârı arkadan alırken yaptığınız seyirde avantaj elde etmek için balonunuza, mevcut esen rüzgârdan en iyi şekilde yararlanabilecek bir şekil vermeniz ve bunu değişen rüzgâra göre uyumlaştırarak korumanız şarttır.

Fakat öncelikle, sizi yüksek süratlere ulaştıracak balon yelkeninizi açmadan önce, balon açmanın doğru bir karar olup olmadığını değerlendirmeniz gereklidir. Bu değerlendirmeyi yaparken rüzgarın şiddeti, dalgaların boyu ve ekibin deneyiminin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Tüm faktörler dikkate alındığında normalde açılmaması gereken balon yelken, dengesiz yapısı ile yanlış zamanlarda açıldığında çok tehlikeli hale gelir. Bir de üstüne kaba dalgalı bir deniz, zaten dengesiz olan balon seyrini çok tehlikeli hale getirerek, tekne ve mürettebatı riske sokabilir.

Ama öncelikle, bir dizi işlemin titizlikle halledilerek, balon ve balon donanımının hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Bunların doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Aksi takdirde, balon basma esnasında, rüzgar kuvveti altında iken gözden kaçmış bir yanlışlığın düzeltilmeye çalışılması çok daha zor olabilir ve donanım açısından kayıplara neden olabilir. Öncelikle yapılması gereken işlemler Balonun düzgün şekilde torbasına yerleştirilmesi (Ellenmesi), gönder ve halatların hazırlanması’dır. Bunların nasıl yapılacağı da ayrıca yayınlanacaktır.

Simetrik Balon Basılması

896total visits,2visits today

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.