Tramola Atmak

Yelkenli bir teknede en temel manevra, tramola ya da rüzgara karşı dönmektir. Dinginin dümencisi bir yeke ya da yeke uzatmasını bir elinde, anayelken iskotasını da diğer elinde tutar. Dümenci ekibe ‘Alesta’’ veya ‘Alesta tramola’ diyerek komut verir. Dümencinin bir sonraki komutu ‘Tramola’ olur ve dümeni durmaksızın diğer tarafa doğru çevirir. Teknenin baş tarafı rüzgara döner ve rüzgarın geldiği yönü de geçerek diğer tarafa döner. Daha sonra yeke merkez hatta tekrar geri çekilerek tekne diğer kontrada başını açmış olur.

Tramola esnasında dümenci ve ekip teknenin diğer tarafına geçmelidir. Dümenci tramola esnasında öne veya arkaya doğru dönebilir; bu ana yelken iskotasının bumbaya ortadan ya da geriden bağlanmış olmasına göre değişir. Tramola esnasında dümenci el değiştirir, yekeyi bir elinden diğer eline geçirir ve aynı zamanda ana yelken iskotasını diğer eline alır. Bu anlatılanlar gerçekten çok karışık gelebilir, ama değildir; sadece biraz pratik uygulama gerektirir.

 

Eğer yeke yeterince uzun süre çekilmezse ya da dalgalı bir günde ise tekne diğer kontrada orsalayamayabilir. Eğer bu durum gerçekleşirse tekneye hakim olun ve tekrar tramola atmayı deneyin.

Diğer taraftan tramolanız, kalmanızla sonuçlanabilir (ilerlemeniz durabilir suda hareketsiz kalabilirsiniz). Bu durumda hafif dingiler, hızla geriye doğru gitmeye başlarlar. Sadece anayelkene sahip olan ufak teknelerde, önyelken yoktur dolayısıyla tramola atarken hareketsiz kalmaktan korunmak için önyelken yerine sadece dümen palasını kullanabilirsiniz. Yıllar önce dingiler hantal ve ağırken tramola esnasında hareketsiz kalmaları çok yaygındı. Günümüzün verimli yelkenli dingileri ile bu durum nadiren ortaya çıkmaktadır.

Tramola Atmak

1059total visits,2visits today

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.