Yarış Teknesinde Ekip Pozisyonları

Biz takım olarak bir Pogo 8.50 kullanmaktayız ve teknemizde 7 temel pozisyon bulunmaktadır. Ayrıca teknemizde simetrik balon ve kavança da müdahale edilmesi gereken bir balon gönderi bulunmaktadır. Bu, özellikle sert havalarda bu görevi yerine getirebilmek için fazladan eleman ihtiyacı demektir. Her tekne biraz farklı olabilmekle beraber POGO 8.50 için temel görev dağılımı şöyledir.

Dümenci: Teknenin dümenini kullanır. Şart değildir ama, diğer teknelerde olduğu gibi, genellikle kaptanlar dümenci pozisyonunda başlarlar. Her takımda  2-3 dümenci yer alır ve aynı zamanda kaptan olan birinci dümencinin bulunmayıp 2. veya 3. Dümencinin görev üstlendiği yarışlarda, daha tecrübeli ekip üyeleri, dümende olmamalarına rağmen kaptan olarak teknede tüm sorumluluğu üstlenebilirler.

Cenoa/Balon Trimcisi-1 (Birinci trimci): Rüzgara karşı giderken cenoayı, rüzgarı arkadan alınan seyirlerde balonu, rüzgardan en iyi şekilde yararlanmak üzere trim eder. Esas itibariyle en tecrübeli trimci olduğu için teknedeki tüm trimlere göz atıp, birbiri ile uyumlu hale getirme ve gerektiğinde müdahale etme sorumluluğu ondadır.

Cenoa/Balon Trimcisi-2 ( İkinci trimci): Görevi , temel olarak birinci trimci ile aynıdır. Bu pozisyondaki diğerine göre daha tecrübesizdir. Tramolalar esnasında iskotayı boşlayan ve hemen cenoanın rüzgaraltına getirlmesi için birinci ön yelken trimcisine yardım eder. Rüzgarı arkadan alınan seyirlerde ikinci trimci gönder tarafında trim yapar, balon basılırken daima gönder açıklığını o kontrol eder.

Ana Yelken Trimcisi Ana yelkeni trim eder ve dümenciye taktiksel bildirimler verir. Dümenci ve anayelken trimcisi beraber çok yakın çalışırlar. Ana yelken trimcisi aynı zamanda direğin manevralar sırasındaki eğikliğini ayarlar.

 

Başüstü-1 :  balonu basar ve indirir. Start esnasında hattı kontrol eder, balonu basar ve indirir. Teknenin orta hattının ilerisinde oluşabilecek her türlü soruna öncelikle müdahale eder.

Başüstü-2 : Yelkenlerin basılmasında piyano ile beraber çalışır ve yelkenlerin indirilmesi ve kontra değiştirilmesinde birinci başüstü’ne yardımcı olur. Direk dibine yakın durur, aynı zamanda kanigam’dan da sorumludur. Bu pozisyon direk dibi olarak da adlandırılmakta ancak
biz İkinci başüstü olarak adlandırmayı tercih ediyoruz.

Piyano: Şamandıra dönüşlerinde yelkenlerin indirilip kaldırılmasına yardımcı olur, balon gönderinin yüksekliğinin ayarlanmasına yardımcı olur, ana yelkene camadan atılmasına yardımcı olur. Bu pozisyonda çalışan kişi diğer ekip elemanları, özellikle de başüstü ile koordinasyon halinde olmalıdır.

Havuz : Bu teknede ekstra bir pozisyondur. Teknede geri kalan tüm işlere yardımcı olurlar, kamara iniş çıkış, balon elleme, halat çaparizleri kontrol etme ve verilen görevleri hemen yerine getirme gibi birçok yardımcı görevi vardır. Bu pozisyondaki kişiler, genellikle öğrenme sürecinde olup, çok iyi bir izleyici olmaları gerekmektedir.

Sert rüzgarlarda manevralarımızı güvenli ve verimli bir şekilde yapıyor olmamız için 7 veya tercihen 8 kişiye ihtiyacımız vardır. Ancak hafif rüzgarlı günlerde 5 veya 6 kişi ile kolayca seyir yapabiliriz.

Yarış Teknesinde Ekip Pozisyonları

999total visits,1visits today

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.